Y a z i l i m K i r l i l i g i

3 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      Levent KIYAN
      Katılımcı

Degerli katilimcilar;

yazili olan katilimlarda, bireyler okuma yazma bildigi ve bir cogununda orta ögrenimi hatta Yüksek Ögrenimi tamamamlamis oldugu varsayimindan yola cikarak kendilerinden, yazilarina *Dil Bilgisi Kurallari* bazinda biraz özen göstermelerini önemle rica ediyorum. Cogu zaman dil bilgisi kurallarina uyulmadigindan, okumakta cekilen sikinti ve vurgulama eksikligi yazinin icerigindeki önemi arka plana itmekte.Zaten yazili katilimlar elestri agirlikli oldugundan, öncelikle, ise kendimizi düzelterek baslamaliyiz. Yazili katilimin sonunda, kisi adini soyadini ve yasadigi ili tarihiyle beraber belirtirse daha ciddi bir katilim ve Fenomen Spektrumu olusur kanisindayim.

Tabiiki kisilerden, bir Türkce Ögretmeni seviyesinde kalite beklemiyorum, ama kisiler bilgileri yettigi düzeyde özen gösterip öyle katilsinlar. Milli Egitimi alipta, Türkcemize önem vermiyeceksek bu egitimi bosunami aldik, bu egitimi alanlar Türkcemize önem vermiyecekte, kimler önem verecek?

Herkes  e l i n d e n  geldigi kadar katkida bulunsun , k e n d i n e    y a k i s t i r a b i l e c e g i  bir  T ü r k c e y l e  katilsin.Bu Potansiyel Bizlerde var, onu lütfen kullanalim.

Temiz Türkce # Temiz Insan # Temiz Katilim

Saygilarimla
      Levent KIYAN
      Kiel(Almanya) 06.08.2006

lubimaya
      Anahtar yönetici

Degerli katilimcilar;

yazili olan katilimlarda, bireyler okuma yazma bildigi ve bir cogununda orta ögrenimi hatta Yüksek Ögrenimi tamamamlamis oldugu varsayimindan yola cikarak kendilerinden, yazilarina *Dil Bilgisi Kurallari* bazinda biraz özen göstermelerini önemle rica ediyorum. Cogu zaman dil bilgisi kurallarina uyulmadigindan, okumakta cekilen sikinti ve vurgulama eksikligi yazinin icerigindeki önemi arka plana itmekte.Zaten yazili katilimlar elestri agirlikli oldugundan, öncelikle, ise kendimizi düzelterek baslamaliyiz. Yazili katilimin sonunda, kisi adini soyadini ve yasadigi ili tarihiyle beraber belirtirse daha ciddi bir katilim ve Fenomen Spektrumu olusur kanisindayim.

Tabiiki kisilerden, bir Türkce Ögretmeni seviyesinde kalite beklemiyorum, ama kisiler bilgileri yettigi düzeyde özen gösterip öyle katilsinlar. Milli Egitimi alipta, Türkcemize önem vermiyeceksek bu egitimi bosunami aldik, bu egitimi alanlar Türkcemize önem vermiyecekte, kimler önem verecek?

Herkes   e l i n d e n   geldigi kadar katkida bulunsun , k e n d i n e    y a k i s t i r a b i l e c e g i   bir  T ü r k c e y l e   katilsin.Bu Potansiyel Bizlerde var, onu lütfen kullanalim.

Temiz Türkce # Temiz Insan # Temiz Katilim

Saygilarimla
      Levent KIYAN
      Kiel(Almanya) 06.08.2006

Levent abi aramızda senide görmekten mutluluk duyduk.Yazının büyük bir bölümüne katılıyorum.
      Türkçemizin hakkını vererek yazılarımızı paylaşırsak Yeşilyurt Forum olarak diğer forumlardan farklanacağımızı gösterebiliriz.

Mesajlarımızın altında isim yazma konusuna gelince, isteyen yazabilir fakat yazan kişinin kimlik bilgisi ve fotografı zaten mesajın solunda belirtiliyor.

Tüm katılımcılardan fotograflarını koymalarını isteyerek,
      onları tanıma fırsatını bizlere sunmalarını istiyoruz.

gurkansinel
      Katılımcı

Hoş geldin Levent abi. Söylediklerine kimsenin itirazı olacağını sanmıyorum (herkesin beklediği kelimeyi söylüyorum “ama”) ama sizin yazınıza bakıldığında Türkçe karakter sıkıntısı görünüyor. Bunu yaşadığın ülkede belki klavyende Türkçe karakter yoktur diyerek geçiştiriyorum. Ama abi “Fenomen Spektrumu” nedir? Türkçemizi iyi kullanalımda ben o kelimeyi anlamadım.

ERTEKİN
      Katılımcı

07/08/2006

Hemen-hemen her konuda bilgisi(!) olan bir toplum olarak belli alanlarda uzmanlaşamamızın en temel sebeplerinden biri olarak kitap okumayı sevmememiz ve gerekli görmememizdir. Özellikle kendi içimize yapmamız gereken yolculukta tek rehberimiz olan kitaplardan bu kadar uzak olmamıza , kendimizi tanımamamıza ve dolayısıyla kendimize eleştirisel gözle bakıp eksiklerimizin,yeteneklerimizin, eğilimlerimizin farkına varamamamıza sebep olmaktadır .Bu durum kendimizi hangi yönde geliştirmemiz gerektiğini ve hangi temel değerlere sahip olmamız gerektiğini bilmememiz sonucunu da kaçınılmaz kılıyor.

En temel değerlerimizden biri olan Türkçe yi de bu bağlamda düşünürsek.Eksik ve yanlış bilmekten kaynaklanan, düşünme ve düşündüklerini bir araya getirip,sistemli ve analitik bir bakış açısı edinmedeki en temel unsur kelime ve dilbilgisi eksiğimizdir. Unutulmamalıdır ki uygarlıkların gelişim düzeylerinde en önemli unsur dil zenginliğidir. Sitemizin en büyük katkılarından biri de bence budur.Sitemizin formu sayesinde yazma ve okuma kültürünün geliştiği ,en azında okuyan biri olarak yazarak eksiklerini görme fırsatı bulan biri olarak bu site sayesinde daha fazla okumaya ve daha fazla yazmaya eğilim gösterdim..
              Levent Kıyan'ın yazdığı konu doğrultusunda daha fazla yazmak ve okumak açısından forumda  herkesin katılabileceği bir küçük öykü sayfası açmayı öneriyorum . Yazacağımız her öykü kendimizi türk diline ve türk dil kurallarına daha fazla yaklaştıracağını, bizi zenginleştireceğini düşünüyorum .

İlginiz için şimdiden teşekkürler

Saygılarımla
                                                                  Ertekin Karakaya

3 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.