Türkçe Konuşana Çöp Cezası

10 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      taner_karakaya
      Katılımcı

Bu da Berlin kriteri! Almanya Başbakanı Merkel'in partisi, okulda ve okul bahçesinde türkçe konuşan çocuklara “süpürgeyle çöp temizleme cezası” verilmesini tartışıyor….

Türkiye'ye her fırsatta özgürlükten bahseden AB'den çifte standart… Önce Hollandalı bir bakan sokaklarda anadil zorunluluğu istedi. Ardından Almanya'da bir okul bu uygulamayı resmen başlattı.

Şaka değil! Teklifi yapan Merkel'in eğitim uzmanı
      Almanlar bununla da yetinmedi. Başbakan Merkel'in partisinin eğitim uzmanı Bild gazetesine şöyle konuştu: “Okullarda herkes Almanca konuşmalı. Derste, teneffüste, okul gezilerinde… Türkçe konuşana okul bahçesini süpürme cezası verilmeli…”

“Süpürge cezası gelirse Türkler sokağa dökülür”
      Skandal teklif ülkedeki Türkler'i ayaklandırdı. AP milletvekili Özdemir “Ceza saçma”; Türk Toplumu Başkanı Kolat “Protesto eylemleri yaparız. Tepkimiz sert olur”; Merkel'in partisinden Yiğit ise “Sessiz kalmayız” dedi.

Türkçe konuşana ceza

Okullarda anadil yasağının küçük çaplı uygulamaya geçtiği Almanya'da, iktidardaki CDU'nun bir üyesinden Türkler'i ayağa kaldıran teklif: Türkçe konuşan öğrenciler ceza olarak okulu süpürsün.

Almanya'da büyük tepki gören “okullarda ders dışında bile Almanca” zorunluluğu skandala dönüşüyor. İlk olarak başkent Berlin'de bir okulda başlayan uygulamanın yankıları geçmeden şimdi de Başbakan Angela Merkel'in partisinden “Türkçe konuşan öğrencilere okul bahçesini süpürme cezası” önerisi geldi. Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) eğitim uzmanı politikacı Robert Heinemann, “Okulda teneffüslerde bile Almanca zorunluluğu doğru bir karar. Uymayan öğrenciler cezalandırılmalı. Türkçe konuşana okul bahçesi süpürme cezası verilmeli” dedi.

'ENTEGRASYON ŞART'
      Bu öneriye CDU'nun koalisyon ortağı Hıristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) milletvekili Andreas Scheuer'in dedestek vermesi, “ayrımcılık, ırkçılık” tartışmasını alevlendirdi. “Entegrasyon dille başlar. Bu yüzden okullarda anadil yasağına katılıyorum. Yabancı öğrenciler buna uymazsa okul tarafından cezalandırılmalı” diye konuştu. Anadil yasağını ilk uygulayan Herbert-Hoover Ortaokulu Müdürü Jutta Steinkamp, kararıyla ilgili tepkilere “Alınan karar bir görev. Almanca konuşma zorunluluğunu aldık çünkü öğrencilerimizin Almanca anlamadığını fark ettik” cevabını verdi. Baden-Württemberg eyaletinde Alman vatandaşlığına geçmek isteyen yabancılara vicdan testi yapılması kararı sonrası “süpürge cezası” önerisinin ülkede Fransa'daki varoş isyanı benzeri olaylara yol açılmasından korkuluyor

Hakan
      Katılımcı

Evet saygideger arkadaslar yigenlerim kardeslerim abilerim ve büyüklerim,

almanyada her okulun kendisine ait en az 10 tane temizlik personeli var ve inanin bana almanyanin okularinin bahcesi hic kirli olmuyor hic ben burda dogdum ve büyüdüm almanyada türkce yasagina gelince bence cok dogru ve yararimiza bir karar niye derseniz eger almanyada 30 senedir olan ve almancayi konusamadigi icin doktora bile derdini anlatamayan insanlar var ki bu insanlarin döneminde ne internet ne de benim evimdede oldugu 200 üstünde türk kanali vardi almancayi ögrenmesi gerekiyor bu insanlarin cünki ilk okul 5 sinci sinifta yabanci dil olan ingilizce baslamakta ve cocuklarin bütün gelecekleri bu dillere bagli burda benim kizim almancayi adam gibi ögrenmesi gerekir ve ingilizceyi ben kizima türkceyi ve örf adetlerimizi ben evde ögretirim ya biz burda yabanciyiz iyi arabalara biniyoruz ev aliyoruz arsa aliyoruz sirket kuruyoruz almanlardan daha iyi yasiyoruz ya bunlari almanlar türkiyede yapsaydi biz ne yaüpardik kiliseler kursalardi benim yasadigim sehirde belki 700 türk vardir ama 2 tane cami ( bir Cami bir de cami olarak kulanilan 3 katli bina var ) bunlarin arsalari dahil binalari bizlere ait münihde yaklasik 20 tane cami var münih toplam nufüs 2.5 milyon birazda bu yönden bakin bu ise yaa merkel merkel merkelin güddügü politika zaten belli merkelin derdi iktidarda kalmak bunun icinde en güzel popüler konu türkler cünki her tasin altinda onlar var variz yani gercektende variz ama beyaz zehir tüccarligindan kadinpazarlamadan basla taaa bankacilik sektörü holding yönetim kurulbaskanina kadar git sen bunlari türkiyede hazmedebilirmiydin peki bizim sabancinin adi sabanci degilde hans olsaydi ne olurdu düsündünmü hic veya koc holding degilde Mayer & Co Holding olsaydi türklerin hep yani türkiyedeki yönetimin hep bunlara tepki vermesi bekleniyor ve veriyorlar ama yanlis tepkiler desteklici degil onlar diyor kara olsun bizimkiler kara olmaz diyor ya kara olmaz ama ne olur bunu söylemiyorlar destek yok tek sey o olmaz bunu yapamassiniz su edemessiniz ederler abicim bal gibi ederler iste ama yanlis degil her konu sen benim almanyada türkceyi konusamicami düsünme be kardesim sen türkiyedeki türkce bilmeyen türkleri düsün buna care bul.

Saygilar

taner_karakaya
      Katılımcı

abi tamam almanca türkçesinde deiliz çöp toplatmak saçmalık ya olmazz  böyle şeyy

Hakan
      Katılımcı

taner zaten yok öyle bir sey almanyada ögretmen bile ögrenciye dokunamiyor anladin bu sadece bir sacmalik baska bir sey degil tanercim

taner_karakaya
      Katılımcı

eyvallah abi saol beni bilgilendirdin bende bunu öğrenmek istiyodum almanyada yaşıyan abilerimden ablalarımdan kardeşlerimden saolasın….

lubimaya
      Anahtar yönetici

taner almanya konuları sardı seni :)

Levent KIYAN
      Katılımcı

Yorumlarda hedef iskaliyorsunuz, benden söylemesi !

gurkansinel
      Katılımcı

eyvallah be sağol!

yasemin
      Katılımcı

biz okulda hep türk arkadaslarimizla türkce konusuruz ögretmenlerin yaninda
      bile…
      ögretmenler hicbirsey demiyor
      yani o merkelin dedigi hikaye

Hakan
      Katılımcı

hedefleri biz degil anlamayanlar iskaliyor  ???

Levent KIYAN
      Katılımcı

:D :D :D :D :D

10 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.