MSN DOLANDIRICILIĞINA DİKKAT

13 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      ERTEKİN
      Katılımcı

Arkadaşlar başımdan geçen olayı kısaca size anlatayım!!!!!

yurt dışındaki bir arkadaşımın msn i link gönderilerek dolandırıcılar tarafından ele geçirilmiş…kişi tanıdık birinin msn inden link gönderip tıklamanı rica ediyor ve sisteme giriş yapmak için sizden isim  şifre istiyor msn şifrenizi ele geçiriyor…..

gelelim olayın dolandırıcılık boyutuna….msn i ele geçirilen arkadaşımın tüm listesindeki kişilerden (bende olduğu gibi) çok acil telsim (veya turkcell )kontör isteniyor… bende yurt dışındaki arkadaşımın mağdur olmaması ve işlerimin yoğunluğu sebebiyle çok fazla soru sormadan epey miktarda kontör gönderip arkadaşımın hesabıma yapacağı havaleyi bekledim :( !!!!! bir hafta sonra uzun uğraşlar ve görüşmeler sonucu msn şifresini geri alan arkadaşımın bana attiği mesaj sayesinde dolandırıldığımı farkettim …şimdi savcılığa  suç duyurusunda bulunacağım…

dikkat etmenizi tavsiye ederim.

sevgilerle 
      Ertekin Karakaya

lubimaya
      Anahtar yönetici

geçmiş olsun abi.böylelerini sallandıracan 😮 diyesi geliyor insanın ama olsun demokraside çareler tükenmez

saksu
      Ziyaretçi

Aşağıdaki habere göre başkaları da aynı yöntemle dolandırılmış..

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/5698686.asp?m=1&gid=112&srid=3429&oid=9

985 kişiyi MSN’de dolandırdılar 30 Aralık 2006

Çetin AYDIN/İSTANBUL
      Sohbet sitelerini kullanan 985 kişi, iki ay içinde, arkadaşlarının internet adreslerini “hack”leyen kişilerin kendilerinden para ve kontör aldıklarını söyleyerek İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün http://www.iem.gov.tr sitesine şikayet mailleri gönderdi.

Gelen maillerde “Arkadaşımın adresini hacklediler. Arkadaşım gibi davranıp benden çok acil kontör istediler. Ben de zor durumda olduğunu düşünüp 500 kontör gönderdim. Arkadaşımı telefonla aradığımda, sitesi haclendiği için MSN’i kullanamadığını söyleyince, dolandırıldığımı anladım” deniliyordu. Bir yetkili, “Bu şekilde 10 bin kontör göndererek dolandırılan bile var” dedi. Hackerleri bulmak için Bilgi İşlem Şube Müdürlüğü’nde özel bir ekip kuruldu. Polis yetkilileri MSN’yi kullananlara, sanal sohbet sırasında para veya kontör istenmesi halinde, bu kişinin gerçekten yakını veya arkadaşı olup olmadığının telefon açılarak teyit edilmesini öneriyor.

lubimaya
      Anahtar yönetici

arkadaşlar gizli sorunuzu kolay yapmayın ayrıca şifrenizide ondan sonrasını Allah'a bırakın.
      ihmalkarlıklar bu tür insanlara gün doğuruyor.
      dikkatli olunduğunda kimse yemez bunları.karşıdaki kişi eğer arkadaşınızsa teyit ettirin arasın sizi
      .

saksu
      Ziyaretçi

gökhan yalnız durum farklı. Sen ne kadar sağlamcı olsan da, arkadaşının şifresini vb. çeşitli yollarla kaptırmışsa. Dolandırıcı kişi seni kandırıyor maddi yardım dileyerek. 985 kişi yemiş bunu, eminim fazlası da vardır şikayet etmemiş olan.

saksu
      Ziyaretçi

milliyetten alıntı, konuya ilişkin yeni gelişmeler…
      Burada en çok dikkatimi çeken, dolandırıcılar sanki kredi güvenilirliği yüksek kişileri gözlerine kestiriyorlar. Çünkü herkesin kontak listesinde 500 kontör göndereyim hemen diyecekler bulunmaz…

MSN'den kontör vurgunu
            Sinan KORKMAZER/NEVŞEHİR, (DHA) http://www.milliyet.com.tr/2007/01/25/son/sontur12.asp

NEVŞEHİR'in Ürgüp ilçesinde, 32 yaşındaki öğretmen Ömer Nail'in MSN adresi kullanılarak arkadaşları Ahmet Öztürk ve Cihan Yıldız'dan kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce 500 kontör dolandırıldığı öne sürüldü.
            İddiaya göre, Ürgüp'te öğretmenlik yapan Ömer Nail'e ait olan MSN adresine yakın arkadaşı Ahmet Kürkçü ismi kullanılarak sohbet sitesine kayıt adı altında bir mail gönderildi. Mailde, Ahmet Kürkçü'nün sohbet etmek istediği ancak siteye üye olabilmek için şifresinin girilmesi gerektiği belirtiliyordu. Bunun üzerine öğretmen Ömer Nail, güvendiği arkadaşı Ahmet Kürkçü ile sohbet etmek için mailinin şifresini yazarak siteye abone oldu. Ancak, aynı anda arkadaşı Ahmet Kürkçü'ye de telefon açarak, “Seninle sohbet etmek için siteye girdim, senden bana böyle bir mail geldi'' deyince arkadaşı, kendisine böyle bir mail göndermediğini ifade etti. Öğretmen Ömer Nail'in mail adresi ve şifresini ele geçiren dolandırıcılar, mail adresindeki adres defterinde bulunan mahalle bakkalı Ahmet Öztürk ve Cihan Yıldız'a birer mail göndererek, iki adet 250'şer kontör istedi. Bunun üzerine Ahmet Öztürk ve Cihan Yıldız, bu isteğin gerçek olduğuna inanarak, kontörlerin şifrelerini, kimliği belirsiz kişilere, yine mail yoluyla gönderdi. Daha sonra Ahmet Öztürk ve Cihan Yıldız, Ömer Nail'i telefonla arayarak ‘İstediğin kontörleri gönderdik’ dedi. Ancak öğretmen Ömer Nail'in, böyle bir isteğinin olmadığını söylemesi üzerine Ahmet Öztürk ve Cihan Yıldız, dolandırıldıklarını anlayarak polise başvurdu. Mailin şifresini kaybeden öğretmen Ömer Nail ve mail adresi kullanılan Ahmet Kürkçü, kendilerini dolandıran kimliği belirsiz kişilerden şikayetçi oldu.
            Polis, olayla ilgili bir soruşturma başlattı.

taner_karakaya
      Katılımcı

abi bişey da demek istiyorum sadece linkle şifreni faln girmeden de oluyo bu işş…
      biide resim gönderiliyoya msn de kaydet diyosun resim geldikten sonra mail olarak msn şifren direk gidiyo..

Eren Kıyan
      Ziyaretçi

taner abi hayırlı olsun , msn nini geri almışın !!!  ;) ;)

taner_karakaya
      Katılımcı

saol erencim aldım hayırlısıysa  ;)

ERTEKİN
      Katılımcı

konuyla ilgili şikayetimi savcılığa suç duyurusunda bulunarak gerçekleştirdim emniyte de gidip ifade de verdim olay soruşturma aşamasında gelen yeni bilgileri sizlerle burada paylaşacağım..

ozonoli
      Katılımcı

geçmiş olsun
      Alllahsızlar böleleri

sakssu
      Katılımcı

Aşağıdaki habere göre msn şifresi çalanlar artık daha çok yaptırımla karşı karşıya kalıyormuş…

http://www.milliyet.com.tr/2007/06/10/son/sonyas05.asp

MSN şifrelerinizi çalanları nasıl tespit edeceksiniz?        
      Kişisel haberleşme ve sohbet programı MSN şifresi çalınanlara iyi haber. Ankara Adliyesi, MSN şifresinin çalındığı iddiasıyla kendilerine yapılan başvurularda olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.
            Teknolojinin yaygınlaşmasıyla internet üzerinden yapılan haberleşmelerde büyük oranda bir artış meydana geldi. İnternet üzerinden yapılan haberleşmelerin büyük bir bölümünü de kullanıcıların karşılıklı kullandığı MSN programı oluşturuyor. Ankara Adliyesi Cumhuriyet savcıları, son dönemlerde kendilerine ’MSN şifremi çaldılar’ şeklinde başvuruların yapıldığına dikkat çekerek, “MSN şifresini kimin çaldığını ve kullandığını kısa sürede tespit edebiliyoruz” haberini verdi.
            MSN şifre hırsızları hakkında bilişim suçlusu işlemleri yaptıklarını belirten yetkililer, MSN şifresini çalanları nasıl yakaladıklarını da şöyle anlattı:
            “Microsoft Corporation’un Türkiye Temsilciliği İstanbul’du. Bu şirkete yazı yazarak, şifresi çalınan kişinin adresini kullanan kişilerin IP numaralarının tarih, ve saat detayları ile birlikte savcılığımıza gönderilmesini rica ediyoruz. Yaptığımız başvuru üzerine şirket, IP noların, tarih ve saatlerin olduğu dökümü bize gönderiyor. Daha sonra IP noları, karşısındaki tarih ve saatleri İl Telekom Müdürlüklerine göndererek kullanıcıları tespit ediyoruz”

ANKA

Eren Kıyan
      Ziyaretçi

bu paylaşım için saol suat abi…

ERTEKİN
      Katılımcı

BU KONUYLA İLGİLİ ŞİŞLİ CUMHURİYET SAVCILIĞINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUM.. ARKADAŞIMIN MSN İNİ KIRARAK BENDEN ALDIKLARI KONTÖRLERİ DEĞİŞİK İLLERDE DEĞİŞİK KİŞİLERİN YÜKLEDİĞİNİ TESPİT ETMİŞLER ARALARINDA POLİS BİLE VAR…GEÇENLERDE ARAYAN BİR YETKİLİ BU İŞİ İNTERNET CAFELERDE YAPTIKLARINI VE KONTÖRLERİN UCUZA DOĞU VE GÜNEYDRĞUDA CAFELERDE SATILDIĞINI VE KİMİN YAPTIĞINI BULMANIN ZOR OLDUĞUNU SÖYLEDİ….SONUÇ=0

13 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.