google reklamları

9 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      mesudiyeli
      Katılımcı

Sayın forum yönetimi;

Google reklamlarının üzerine “Bize destek olmak için reklamlara tıklayınız” ibaresini yazmışsınız. Bence bu ibareyi kaldırmalısınız, çünkü ziyaretçinin ilgisi ve merakı oluşmadan reklamlara tıklaması uygun bir davranış değil.

Siz site yayıncısı olarak reklamlara tıklamaya özendirmenin uygun bir davranış olmadığını bilirsiniz, ama ben Google reklamları hakkında diğer site üyelerini biraz bilgilendirmek isterim.

Google reklam sistemi üç ayaklı bir yapıdan oluşur, Bu yapı içinde Google, reklam veren firmalar (Google AdWords) ve reklamların yayınlandığı siteler (Google AdSense) bulunur. Google bu sistem içinde tepe noktadadır.

Reklam veren firmalar Google’ye reklamlarını verirler, Google’ye verilen bu reklamlar yesilyurt.org gibi birçok sitede yayınlanmaya başlar. Bu sitelerde yayınlanan reklamlara tıklandığı zaman, tıklanan reklamı veren firma, tıklama başına Google’ye 10 Lira verir, bu on Liranın 9 lirasını kendi alan Google, 1 lirasını reklamın yayınladığı siteye verir.

Sonuç olarak; reklamını tıkladığımız firmanın boş yere 10 Lirası gidecektir. Bu olay sokaklarda yaşanan kapkaç olayının internet ortamına taşınmış hali olarak yorumlanabilir.

Bu arada bu reklamların birde dış ticaret boyutu vardır. Bu boyutunu da açıklarsak; reklam veren firmanın verdiği 10 Lira döviz olarak ABD’ye gidecektir. Yeşilyurt sitesi 1 Lira kazanacak diye bizim 9 Liramız (eğer tıklanan reklam Türk Firmasına ait ise) ABD’ye gidecektir.

Site yöneticilerinden isteğim, reklamların üzerinde yazan “Bize destek olmak için reklamlara tıklayınız” ibaresinin kaldırılmasıdır. Ziyaretçiler yönlendirilmeden, kendilerinde merak uyandıran reklamları tıklamalıdırlar.

NOT: Burada verilen 10 Lira, 9 Lira, 1 Lira temsili değerlerdir.

gurkansinel
      Katılımcı

peki gugıl amcaya minnet etmeyelim herkes cebinden 1 lira çıkarsın
      (1 lira temsili rakam olarak kullanılmıştır)

=kimse vermek mecburiyetinde değildir=

lubimaya
      Anahtar yönetici

kimse tıklamakta zorunda değildir…

admin
      Anahtar yönetici

Sayın Mesudiyeli;
      Kimsenin zorla tıklaması gibi bir zorunluluğu yok.
      Şuanda sitemize gelen kişilerle aktif kişiler arasında uçurumlar var.
      Forumda paylaşım göstermeyen arkadaşlar en azından sitemize bu şekilde destek verirlerse bu siteye katkılarının olduğunu düşünecekler ve devamlılık sağlanmış olacaktır.
      Vermiş olduğunuz öneriyi şöyle google da bir aratın bakalım kaç site bu şekilde üyelerinden reklamlarına tıklamasını istiyor? ;)
      Neden böyle bir fırsat varken biz yararlanmayalım. ;)
      Bu sitenin ayakta durması için (şimdi olmasada gelecekte) etki edecek bir hadiseye neden tepkiliyiz? ;)
      Bu zamana kadar kimseyi rahatsız etmedi sizi neden ediyor? ;)
      Ayrıca kimseyi sitemizi görmek için yada başka bir yolla zorla tıklatmıyoruz!
      Herkes hür iradesiyle istediği şekilde hareket ediyor.Google reklamları için yapmış olduğunuz bilgilendirmeyi az çok herkes biliyor.Sitemize daha yapıcı ve paylaşımcı önerilerde bulunursanız daha yararlı olacağınız kanısındayım.Paranız dışarı gidiyor endişeside yersiz eğer böyle düşünenlerde varsa tıklamasınlar ;)
      Daha katılımcı daha palaşımcı yarınlarda görüşmek dileğiyle…

Yeşilyurt Forum Yönetimi

serkan_aydoğan
      Katılımcı

abilerim ben bu konuyu ilk okuyanlardan birisiyim ama okuduğumda içimden bu konuyla ilgili birşeyler yazmak istedim yanlız söyleyecek söz  bulamadım ama bu konuyu çok ii takip ediyorum yine bir söz bulamadığım içinde bunu dile getirmek istedim. belki sizin kadar sağlam fikirlerim olmasada …! ???bunu öğrenmenizi istedim.

mesudiyeli
      Katılımcı

Sayın Admin;

Bide şöyle düşünün bakalım.

Benim http://www.mesudiyeli.com diye bir adresim olsun,
      sizinde “Admin Marketler Zinciri” diye bir firmanız.

Siz reklam veren “Admin Marketler Zinciri” olarak googleye reklam verseniz ve benim sitemin ziyeretçileri sitede yer alan “Destek Olmak İçin Reklama Tıklayın” ibareseinden hareketle hiç ilgisi olmadığı halde “Admin Marketler Zinciri” reklamlarına tıklasa siz “Admin Marketler Zinciri” olarak hakkınızı helal eder misiniz? Benim sitem 1 Lira kazanacak diye sizin firmanınız 10 Lirası gidecek.

Reklamların tıklanmasına teşvik edilmesi ahlaki bir davranış değildir.

Reklamları sitenizde yayınlarsınız ziyaretçiler hiçbir teşvik olmadan kendi ilgileri kapsamında bu reklamlara tıklamalıdırlar.

Bu sitenin yıllık masraf 150 YTL yi geçmez. Yapılan masraf sadece alan adı ve sunucu maliyetidir. Söz konucu bu masrafta zaten cuzzi bir miktardır. Bunu herhangi bir gönülllü karşılayabilir.

admin
      Anahtar yönetici

Bu sitenin yıllık masraf 150 YTL yi geçmez. Yapılan masraf sadece alan adı ve sunucu maliyetidir. Söz konucu bu masrafta zaten cuzzi bir miktardır. Bunu herhangi bir gönülllü karşılayabilir.

Biz kendi ayakları üzerinde durabilen bir site olma yolundayız.
      Kimsenin gönüllü olarak bu ücreti karşılamasından yana değiliz.
      Eğer sitemize bağış yapmak isteyenler varsada hayhay onuda kabul ederiz.

Benim http://www.mesudiyeli.com diye bir adresim olsun,
      sizinde “Admin Marketler Zinciri” diye bir firmanız.

Siz reklam veren “Admin Marketler Zinciri” olarak googleye reklam verseniz ve benim sitemin ziyeretçileri sitede yer alan “Destek Olmak İçin Reklama Tıklayın” ibareseinden hareketle hiç ilgisi olmadığı halde “Admin Marketler Zinciri” reklamlarına tıklasa siz “Admin Marketler Zinciri” olarak hakkınızı helal eder misiniz? Benim sitem 1 Lira kazanacak diye sizin firmanınız 10 Lirası gidecek.

Bakın çok ince ayrıntılardasınız.samanlıkta toplu iğne aramaktasınız şuanda.
      Sanal ortamda neyin helal neyin haram olduğuna bırakın din görevlileri karar versin.reklamı veren ve reklama tıklayan kişiler bunun bilincindeler.Eğer şüpheleri bulunanlar varsa diyanetin alo Fetva hattını arayıp sorabilirler.Günah işlediklerini söylerlerse eğer tıklamazlar olur biter.Çok ince konularda ince saptamalar yapıyorsunuz.

Kendinize göre yorumlayarak bunun yanlış olduğunu kabul ettiremezsiniz.
      Bize göre o ibare bilgilendirme amacı gütmektedir.
      Üyelerimizi bilgilendirmek bizim başlıca görevimiz.Yoksa neden buradayız?

Biz kimseye zorla tıklıcaksın demedik demiyoruzda.Üye kendi iradesini kullanarak eğer tıklamasını yapıyorsa bizim buna birşey demeye hakkımız yoktur.
      Reklamda üyenin ilgisini çeksin çekmesin bizi ilgilendirmez.
      Reklamlara tıklamasının sitemize destek sağladığını bilmesi adına yazılmış bir yazıyı tartışıyoruz burada.Ve de inanın çok saçma bir konu.

Şimdi benden size bir soru:
      Neden kendinizi tanıtan bir nickle vede e-mail adresiyle vedee bir resimle sitemize girmiyorsunuz?
      Başka arkadaşlar yaparken bu ahlaki görevleri siz yapmayarak onların haklarını ellerinden almıyor musunuz?Siz onları tanırken kendinizi tanıtmayarak günah işlemiş olmuyor musunuz?Onlar size haklarını helal etmezlerse nasıl cevap vereceksiniz?

Bakın bende bu şekilde binlerce varsayımla size sorular sorabilirim.Burda anlatmak istediğim herkes kendince bazı şeyleri yorumlayabilir.Sizin tarafınızdan bardağın dolu tarafı gözüküyorsa benim tarafımdan da boş tarafı gözüküyor.Bazı konularda eleştiri yaparken bunları göz önüne alabilirsiniz…

Reklamları sitenizde yayınlarsınız ziyaretçiler hiçbir teşvik olmadan kendi ilgileri kapsamında bu reklamlara tıklamalıdırlar.

Hergün Tv de binlerce reklam izliyoruz.Benim sevdiğim bir programı izlemem için araya reklamlar sokuşturuluyor.Bunları benim izlemem için adeta zorlanıyorum.Peki buna ne diceksiniz.O zaman insanlar durup dururken aa durun ben reklamları izlicem mi dicekler.
      Biz reklamları gösteririz.Üzerine yazarız bize destek olmak için reklamlara tıklayınız.

İster tıklarlar ister tıklamazlar…

Son olarakta konuyu noktalayan mesajımızı ve bu konu hakkında bir kez daha yorum yapmayacağımızı belirtir, destek veren be bizim gibi düşünen üyelerimize en derin saygılarımızı sunarız…

yesilyurt.org Yönetimi

serkan_aydoğan
      Katılımcı

son olarak üye teşekkür eder :D :D :D :D

saksu
      Ziyaretçi

mesudiyeli arkadaş,
      Kendini tanıtmamış olsan da, konu hakkında bilgili olduğun anlaşılıyor. Bizim de bilgimizin daha da artması için acaba verdiğin bilgileri doğrulayacak birkaç (türkçe, ingilizce, link) referansta gösterirsen sevinirim. Bir de bu site hakkında şuna mal olur, gönüllü karşılar gibi bir kestirim yapmışsın. Herhangi bir gönüllü karşılar derken, olayı biraz küçümser bir havaya girmişsin. Paradan daha çok önemli olan birilerinin bu siteyi kurması ve ayakta tutmasıdır.
      Aslında bilgili olduğun için reklam konusunda, bizlere daha da yardımcı olabilirsin. Örneğin, bu site ne kadar google dan reklam tıklaması vb. ile birşey kazanabilir. Tıklayın dese ne kadar, demese ne kadar gibi örneğin.

Google reklamı alınması, birilerinin onu tıklaması olayını bir kaç yönden incelemişsin.
      Olayın ahlaki-etik yanı :
      Bence olayı fazla ciddiye almışsın. Oradaki tıklayın yazısı, temenni mahiyetinde bir ifade. Ama haklısın çok büyük bir meblağ kazanılacak olsa açıkca tıklayın denilmesi hoş görünmez;fakat böyle bir durum söz konusu değil.

Dış ticaret boyutu:
      Bu reklam işi sembolik bir gelir getirme potansiyeline sahip.

Eğer dış ticaret boyutunu işin içine katarsan konu her şeye yayılabilir; ayağındaki ayakkabıdan, elindeki cep telefonunca kadar… Bir hizmeti kim veriyorsa, ürünü kim üretiyorsa alternatifleri de göz önüne alıp nereden olursa olsun satın almak durumundasın.

gurkansinel
      Katılımcı

Sevgili Mesudiyeli kardeşim ;
                  Google reklam veren firmaların paralarının boşa gittiğini nereden çıkardın? Firma zarar edeceği bir girişimde bulunurmu sence? ben bu paralarının boşa gittiğini sanmıyorum ve de bu reklamlar tıklamaya teşvik konusundada bi “ahlaksızlık” görmüyorum. Belki ifade biçimi değiştirilip “Bize destek olmak isterseniz google reklamlarına tıklayabilirsiniz” şeklinde olabilir.Hiçbir dayatma yapılmadı. Yanlış anlamayın bunu , ister tıklarsınız ister tıklamazsınız.

9 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.