5 MAYMUN HİKAYESİ

14 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Yazar
    Yazılar
      ERTEKİN
      Katılımcı

Beş Maymun Hikayesi ve Toplumsal/Kurumsal Negatif Öğrenme

Kafese beş maymun koyarlar. Ortaya da bir merdiven konur ve onun tepesine de iple bir kangal muz asılır. Her bir maymun merdivenleri çıkarak muzlara ulaşmak istediğinde dışarıdan üzerine soğuk su sıkılır. Her bir maymun aynı denemeyi yapar, buz gibi soğuk suyla ıslatılır. Bütün maymunlar bu denemeler sonunda sırılsıklam ıslanırlar. Bir süre sonra muzlara doğru hareketleneni diğer maymunlar engellemeye başlar.

Su kapatıp maymunlardan biri dışarı alınır, yerine yeni bir maymun koyulur. İlk yaptığı iş, koşup muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Fakat diğer dört maymun buna izin vermez ve yeni maymunu bir de döverler.

Daha sonra ıslanmış maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir. Ve o da merdivene ilk yaptığı atakta dayak yer. Bu maymunu en şiddetli ve istekli döven de biraz önce diğerleri tarafından engellenen ve ilk dayağı yiyen birinci yeni maymundur.

Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Bu da ilk atağında diğerleri tarafından cezalandırılır. Diğer dört maymundan yeni gelen ikisinin en yeni gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hiçbir fikirleri yoktur ama en iştahlı dövenler de onlardır.

Sonra en baştaki ıslanan maymunların dördüncü ve beşincisi de yenileriyle değiştirilir.

Ama tepelerinde o bir kangal muz hala asılı olduğu halde artık hiç biri merdivene yaklaşmamaktadır.

Neden mi?

Çünkü burada işler böyle gelmiş ve böyle gitmektedir…

Artık Türkiye'de olduğu gibi kötü yönetilmeyi ve maymun davranışını kanıksarsınız, sonuçta hayatınızdan memnun olmaya başlar, kurulu düzenin savunucusu olup karşı çıkana da en çok ve en iştahlı siz engel olursunuz.

Değişmemiz umudu ile…

…………..

yasemin
      Katılımcı

süper bir hikaye ;)

esra
      Katılımcı

evet cok süpermis

ERTEKİN
      Katılımcı

teşekkürler …bu çok bilindik hikayeyi özellikle sizin beğenmenize sevindim….yasemin çok iyi bilir..:)ben yiğenlerimi küçükken maymun diye severdim..(halada öyle çünkü kendi kızımı maymun diye seviyorum:) insan düşünmediği ve okumadığı sürece sadece tecrubeleri ve gördükleriyle haraket ederse maymundan farkı kalmaz…ta ki kendi kararlarını verebilecek yaşa geldiğinde özgür bir beyine sahip olduğunda insan olma özellikleri kazanır…kalldıki artık maymunlar bile eğitilip uzaya gönderiliyor taşş toplatıyor :D…biz hala bazı gerçekleri duymamazlığa,görmemezliğe ve işitmemezliğe geliyoruz……

esra
      Katılımcı

bende yasemini hep MAYMUNUM olarak seviyom :D

yasemin
      Katılımcı

bende esrayi AYIM diye seviyorum  :D
      bu resim beni birtane diziye hatirlatdi
      orda üc tane kiz kardesler var onlara sihir
      yapiliyor
      birisi kör oluyor birisinin sesi gidiyor
      birisininde kulagi isitmiyor
      yani aynen o resimdeki gibi zor anlasabiliyorlar felan
      filan iste ;)

sakssu
      Katılımcı

Bu 5 maymun hikayesi psikolojik olarak da önemli mesajlar veriyor. Ama sorun şu ki, insan bu hikayeleri okuyarak konuya ilişkin tespit yapsa da, maymunların ittifakı olayların akışınının farklı bir yöne kayması için gerekli irade ve isteğin yeterince gösterilebilmesine engel olabiliyor.
      Örnek olarak tembel öğrenci, 5 seferdir yapamadığı bir probleme karşı, içinde zaten yapamayacaksın boşver engeline takılabilir. Benzeri örnekler çoğaltılabilir.
      Nedense bu tip hikayeler ya okullarda öğretilmiyor, ya da ben hatırlamıyorum. :)

yasemin
      Katılımcı

bizde böyle seyler
      hic anlatilmiyor 
      malesef ya
      yada ben hatirlamiyorum anlatildigini ;)

esra
      Katılımcı

yok yasemin hic anlatmiyorlar

yasemin
      Katılımcı

destek icin sagol ;) :-*

esra
      Katılımcı

rica ederim askimmmmmm :-*

sakssu
      Katılımcı

Buna biraz benzer bir hikaye geldi aklıma. Dary Farber'ın yabancı dil öğrenme yöntemleri kitabından. Kitabın yazarı 20'ye yakın dil bilen biri ve dil öğrenmede kelime ezberleme vb kendi deneyimlerini aktarmış. Kelime ezberleme için yabancı kelimenin kendi dilindeki kelime ve anlamıyla benzeştiği hikayeler kurmayı öneriyor.
      Kelimemiz: “to cheat” : aldatmak anlamında, birini aldatma, kandırma, eşini aldatma, sınavda hile yapma vb anlamı var.
      Okunuşu “çiit” . Hala bilmiyorsak, nasıl ezberleyelim bu kelimenin anlamını? Bir hikaye ile.

Aldatmak (to cheat)
      Bir çiftçi varmış, bahçesinde sebze yetiştirirmiş. Ama sürekli olarak komşunun inekleri onun çitini geçip sebzeleri yermiş. Çiftçi de kızmış, sonunda bahçeyi tellerle çevirmiş, tellere de elektrik vermiş. İnekler bir iki elektrikle çarpılınca artık bahçeye girmez olmuşlar. Çiftçi de tellerin elektriğini kesmiş. Elektrik kesildiği, artık tehlike olmadığı halde, eskiden çarpan elektriğin korkusuyla inekler çitlere tekrar yanaşmayı akıllarından bile geçirmemişler. Her nedense, belkide maymunlara benzer olarak, yavruları da bu çitlerden uzak durmayı öğrenmiş büyüklerinden.

Hikayemizden çıkan sonuç, çiftçi aldatmaca bir çiit (cheat) kurdu, ve inekleri aldattı. Böylece, cheat fiilinin anlamının aldatmak olduğunu aldatmaca çit hikayesinden hatırlarız. Hikaye kitaptan alıntı olup, eksik yerleri maymun hikayesinde esinlenerek tamamlanmıştır.
      Bu hikayeden bir kelime öğrenenler parmak kaldırsın.. :)

lubimaya
      Anahtar yönetici

;) eyvallah abi…çok eğitici bir mesaj olmuş.+rep :D

ERTEKİN
      Katılımcı

parmak niyetine rep versek :)

taner_karakaya
      Katılımcı

ben bunu okuyamam ya uzun bu kısa bi özet geçseniz abi bana ya :D :D

14 yanıt dizini görüntüleniyor
  • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.